Spis treści
- Początki okularów
- Okulary w średniowieczu
- Okulary – dalszy rozwój i czasy współczesne
- Dobra Marka Białystok zaprasza
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Okulary są wynalazkiem, który towarzyszy ludzkości od dawna. Bodźcem do ich powstania było odwieczne pragnienie ludzkości związane z chęcią poprawy niedoskonałego ciała. Jednak zanim ten przyrząd optyczny przybrał znaną obecnie formę, musiało minąć wiele lat.
Początki okularów
Wydarzeniem, które może potraktować jako pierwszy krok do wynalezienia okularów, jest rozpoczęcie wytapiania szkła. Jest to czynność, którą wykonuje się dłużej niż wytapianie metalu.
Produkcja tego tworzywa ma już ponad 3,5 tysiąca lat i została zapoczątkowana w Mezopotamii. Do powiększania wykorzystywano przezroczyste, naturalne kryształy, które w tamtych czasach pełniły podobną funkcję, jak dzisiejsze okulary.
W starożytnej Grecji używano już naczynia wypełnionego wodą. Miało ono kulisty kształt i swoim działaniem przypominało lupę powiększająca. W użyciu były również wklęsłe lustra, wówczas traktowane jako proste narzędzia służące do powiększania. Co ciekawe, w starożytnym świecie nie tylko próbowano oglądać pewne obiekty w powiększeniu, ale i leczyć wzrok, np. zaćmę. Kto wie, być może to były pierwsze klinki okulistyczne?
Okulary w średniowieczu
Omawiany przyrząd optyczny został wynaleziony w XIV wieku.
Właśnie wtedy powstał pierwszy prototyp soczewki. Należy tu również wspomnieć o postaci Aleksandra della Spina. Naukowiec jest uznawany za wynalazcę okularów, w formie jaką znamy obecnie. To on złączył dwa kamienie i stworzył z nich przydatne urządzenie, noszone przed oczami.
W połowie XIV wieku okulary zaczęły wyglądać coraz ciekawiej. Do produkcji opraw używano tworzyw, dzięki którym można było umieścić przyrząd na nosie. Tymi materiałami były: metale złota, żelaza, srebra i miedzi. Jednak faza doskonalenia okularów wciąż trwała. Z biegiem czasu popyt na ten przyrząd zaczął wzrastać, a szczególnie przyczyniło się do tego wynalezienie druku.
Wówczas największym problemem było stworzenie takiego modelu, który nie będzie uciskał nosa.
W XV wieku skala produkcji tych urządzeń znacznie wzrosła. Powstały bowiem ośrodki zajmujące się produkcją okularów. Jednak asortyment przez nie oferowany był dość ubogi, brakowało w nim np. soczewek dla krótkowidzów – te z kolei powstały dopiero w XVI wieku. Im lepiej poznawano anatomię oka i prawa optyki, tym szybciej rozwijała się produkcja okularów – w tym opraw i szkieł.
Okulary – dalszy rozwój i czasy współczesne
Największy problemem, z którym zmagali się twórcy omawianego przyrządu optycznego, było mocowanie go na nosie. Przez 300 lat nie wynaleziono na to skutecznego sposobu. Zauszniki odkryte zostały dopiero w 1760 roku, a ich wynalazcą był londyński optyk. Do tego momentu naukowcy zastanawiali się, jak stworzyć sposób mocowania, który będzie uniwersalny, bez względu na różne kształty ludzki nosów i uszów.
W XIX wieku popularnym rodzajem okularów były monokle.
Jest to pojedyncze szkiełko, mocowane między brwią a policzkiem. Dołączano do niego również łańcuszek mocowany do ubrania, dzięki któremu się nie gubiły. Monokle oprócz tego, że były modne, dowodziły wysokiej klasy społecznej. Nosili je pruscy oficerowie oraz bogaci Austriacy czy Rosjanie. Okulary trzymające się na nosie przy użyciu sprężystego uchwytu zaczęły być popularne na początku XX wieku.
Dobra Marka Białystok zaprasza
Zapraszamy do naszego białostockiego salonu optycznego, w którym dostępne są nowoczesne okulary o jakości, jakiej nie powstydziliby się najstarsi mistrzowie tego fachu. W ofercie znajdują się zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne.
Przeczytaj również: Okulary na każdą okazję, czyli okulary progresywne
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są początki okularów?
Okulary wywodzą się z praktyki wytapiania szkła, która rozpoczęła się ponad 3,5 tysiąca lat temu w Mezopotamii. Pierwsze przyrządy służące do poprawy wzroku wykorzystywały przezroczyste, naturalne kryształy.
Kto uważany jest za wynalazcę okularów?
W średniowieczu, za wynalazcę okularów w ich obecnie znanej formie, uznaje się Aleksandra della Spina, który połączył dwa kamienie, tworząc przydatne urządzenie noszone przed oczami.
Jak rozwijała się produkcja okularów?
W XV wieku, z rozwojem druku, wzrósł popyt na okulary, co przyczyniło się do rozwoju ich produkcji, w tym opraw i szkieł, szczególnie po wynalezieniu druku.
Kiedy wynaleziono zauszniki?
Zauszniki, które umożliwiły mocowanie okularów na nosie, zostały wynalezione w 1760 roku przez londyńskiego optyka, co było przełomem w konstrukcji okularów.
Jakie znaczenie miały monokle?
W XIX wieku monokle, będące pojedynczymi szkiełkami, stały się popularne, symbolizując wysoką klasę społeczną, szczególnie wśród pruskich oficerów oraz bogatych Austriaków i Rosjan.