Spis treści
- Cechy powłoki antyrefleksyjnej
- Ogólne zalety okularów z powłoką antyrefleksyjną
- Salon Dobra Marka Białystok zaprasza
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie są widoczne cechy powłoki antyrefleksyjnej na okularach?
- Kiedy powłoka antyrefleksyjna stała się popularna i dlaczego?
- Jakie są ogólne zalety okularów z powłoką antyrefleksyjną?
- Jaki jest wpływ wysokiej temperatury na powłokę antyrefleksyjną?
- Czy salon Dobra Marka Białystok oferuje okulary z powłoką antyrefleksyjną?
Powłoka antyrefleksyjna zauważalna jest na pierwszy rzut oka. Kiedy patrzymy na założone przez kogoś okulary, szkła pozbawione powłoki odbijają światło z otoczenia i miejscami wyglądają jak lustro, co czasem uniemożliwia dokładne przyjrzenie się źrenicom. W szkłach z antyrefleksem zjawisko to nie występuje. Nie widać żadnych odbić otoczenia, a oczy są zawsze nieprzesłonięte.
Przy powyższym podobne wrażenie odnosi osoba nosząca okulary. Zawsze ma pełny i niezmącony obraz, nie oślepiają jej żadne odbicia światła. Właściwie obraz widziany przez szkła z powłoką antyrefleksyjną nie różni się od tego, który perceptujemy bez szkieł korekcyjnych, natomiast bez powłoki antyrefleksyjnej oczy stale muszą się zmagać z dodatkowymi, sztucznymi refleksami światła.
Ma to szczególne znaczenie wieczorem oraz podczas nocnej jazdy samochodem, gdy stale jesteśmy narażeni na oślepienie.
Cechy powłoki antyrefleksyjnej
Powłoka antyrefleksyjna została wynaleziona około 40 lat temu. Jednak dopiero w ostatnich latach stała się bardzo popularna, co ma ścisły związek z rozwojem komputerów i ich wszechobecnością w naszym życiu – antyrefleks bowiem jest uznany za podstawową ochronę oczu przed promieniowaniem pochodzącym z monitorów komputerowych.
Do głównych cech tej powłoki należy fakt, iż wzmacnia kontrast widzenia oraz nie obniża transmisji światła, co w efekcie umożliwia większą przejrzystość odbieranego przez oczy obrazu. Właściwie więc powinna ona być zamawiana do każdych szkieł, ponieważ bez względu na warunki, w jakich korzysta się z okularów, zawsze podnosi jakość widzenia. Posiada przy tym o wiele więcej zalet.
Ogólne zalety okularów z powloką antyrefleksyjną
Okulary z powłoką antyrefleksyjną cechuje:
- brak „mroczków”, „duszków” i innych zjawisk optycznych występujących na okularach pozbawionych powłoki,
- brak widocznych przez noszącego okulary odbić na szkłach zarówno przedmiotów leżących przed nimi, jak i za nimi,
- brak refleksów przysłaniających oczy, co może mieć znaczenie w kontaktach interpersonalnych, szczególnie służbowych,
- specyficzne zalety, wynikające z powyższych cech, w niektórych zawodach: kierowcy, informatyka, chirurga, pracowników nocnych zmian etc.,
- wyraźniejszy obraz w porównaniu do szkieł bez powłoki – przepuszczalność światła jest większa o około 15%,
- mniejsza podatność oczu na zmęczenie, co jest ściśle skojarzone z eliminacją wymienionych już zjawisk świetlnych występujących na soczewkach bez powłoki, z którymi to zjawiskami oczy muszą się stale zmagać (redukować by poprawić widzenie),
- zwiększenie trwałości szkieł, gdyż powłoka je dodatkowo utwardza,
- ochrona przed zarysowaniami szkieł – powłoka antyrefleksyjna je przed tym chroni,
- a także może być zamówiona wraz z dodatkowymi powłokami, np. hydrofobową, dzięki której na powierzchni szkieł nie osadza się woda, ale też zanieczyszczenia, dzięki czemu również łatwiej się okulary czyści, szkła na krócej zachodzą mgłą przy zmianie temperatur.
Salon Dobra Marka Białystok zaprasza
Okulary z powłoką antyrefleksyjną zdecydowanie lepiej służą użytkownikom, niż jej pozbawione. Powłoka ta bardzo trwała i jedynym czynnikiem, który może ją uszkodzić jest wysoka temperatura – powyżej 60°C. Nie istnieją argumenty, które poddawałyby w wątpliwość jej nakładanie powłoki szkła korekcyjne, natomiast za jej stosowaniem przemawiają dodatkowo względy zdrowotne, gdyż chroni ona oczy i zaleca się jej stosowanie w przypadku pacjentów posiadających cienką rogówkę – także po laserowej korekcie wzroku oraz pobierających leki fotouczulające.
Dobry optyk jest w stanie wybrać nam okulary z powłoką antyrefleksyjną już na pierwszej wizycie. Nasz salon optyczny specjalizuje się w doborze okularów z tego typu powłoką. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszymi propozycjami.
Przeczytaj również: 7 cech nowoczesnych okularów przeciwsłonecznych
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są widoczne cechy powłoki antyrefleksyjnej na okularach?
Powłoka antyrefleksyjna na okularach eliminuje odbicia światła z otoczenia, co umożliwia lepsze przyjrzenie się źrenicom i zapewnia nieprzesłonięty widok oczu.
Kiedy powłoka antyrefleksyjna stała się popularna i dlaczego?
Powłoka antyrefleksyjna stała się popularna w ostatnich latach, głównie ze względu na rozwój komputerów. Jest ona uznawana za podstawową ochronę oczu przed promieniowaniem z monitorów.
Jakie są ogólne zalety okularów z powłoką antyrefleksyjną?
Okulary z powłoką antyrefleksyjną charakteryzują się brakiem zjawisk optycznych typu „mroczki”, wyraźniejszym obrazem, mniejszym zmęczeniem oczu, a także ochroną przed zarysowaniami i utwardzeniem szkieł.
Jaki jest wpływ wysokiej temperatury na powłokę antyrefleksyjną?
Wysoka temperatura powyżej 60°C może uszkodzić powłokę antyrefleksyjną, jednak poza tym jest ona bardzo trwała i korzystna dla zdrowia oczu.
Czy salon Dobra Marka Białystok oferuje okulary z powłoką antyrefleksyjną?
Tak, salon Dobra Marka w Białymstoku specjalizuje się w doborze okularów z powłoką antyrefleksyjną, oferując je już na pierwszej wizycie