

Wraz z nastaniem chłodnych dni większość z nas chowa okulary przeciwsłoneczne do szuflady – a to błąd. Jesień i zima to pory roku, podczas których naszym oczom potrzeba specjalnej osłony nie mniej niż w trakcie upalnego lata.
Podczas zimy okulary przeciwsłoneczne to najlepszy przyjaciel Twoich oczu
Niezależnie od pory roku do naszych oczów docierają promienie UV, o szkodliwości których wciąż słyszymy w mediach. Z tego powodu odpowiednie szkła przeciwsłoneczne to najlepszy prezent, jaki możemy zrobić naszym oczom. Istnieje nawet zależność między promieniowaniem UVB a kataraktą.
Osoby noszące okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją szkieł lub filtrem UV 40 mają ogromną szansę, że nie trafią do pechowej grupy około 15 milionów osób, które co roku ślepną z powodu szkodliwych promieni słonecznych.
Wbrew pozorom to nie lato jest porą roku, która najbardziej zagraża naszym oczom. Najwięcej niebezpieczeństw czeka nas podczas zimy. To właśnie wtedy od śniegu czy lodu odbijają się promienie słoneczne. Wiedzą o tym miłośnicy sportów zimowych, którzy zakup dobrych okularów przeciwsłonecznych traktują równie poważnie jak zakup sprzętu do jazdy.
Co więcej – oprawki okularowe to również ciekawy dodatek do każdej kreacji – także jesiennej czy zimowej. Im lepiej są dobrane, tym wyraziściej podkreślają charakter osoby, które je nosi.
Przed jesiennym słońcem najlepiej chronią okulary przeciwsłoneczne
Jesień to pora roku, w której dominuje raczej pochmurna pogoda. Nie oznacza to jednak, że promienie słoneczne są słabsze. Co ciekawe, to właśnie wtedy nasze oczy przyjmują zwiększoną dawkę promieniowania. Wynika to z położenia słońca, które jesienią znajduje się niżej. W tej sytuacji pomocne będą okulary dające pełną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Załóż okulary przeciwsłoneczne jesienią i zimą, aby uniknąć chorób oczu
Oczy nadmiernie wystawiane na promieniowanie UV są poważnie zagrożone. Efektem tego bywają często choroby, takie jak:
- zmiana zwyrodnieniowa soczewki i siatkówki oka,
- ślepota śnieżna,
- zmiany w obrębie powiek (zwyrodnienia kolagenowe).
Wspomniana ślepota śnieżna objawia się zaczerwienieniem oka oraz zwiększonym łzawieniem. Rogówka i spojówka są w pewien sposób oparzone, co może powodować wrażenie, jakby w oku znajdował się piasek.
Zmiany zwyrodnieniowe siatkówki oka i soczewki mogą znacznie skomplikować życie. Ich efektem jest osłabienie ostrości widzenia. Osoba, która nie nosi okularów przeciwsłonecznych, eksponuje oczy na promienie UV i przyspiesza rozwój zmian.
Największy problem
Gałki oczne zbyt agresywne eksponowane na promienie UV są podatniejsze na zmiany nowotworowe – zachodzą one wówczas w obrębie oka. Im dłuższe oddziaływanie promieni UV, tym zmiany są szybsze. Ich efektem bywa np. odwinięcie dolnej powieki i opadnięcie górnej powieki.
Wspomnianych powyżej chorób można uniknąć, wystarczy mieć odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Nasz salon optyczny w Białymstoku oferuje dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne w każdej formie – tradycyjne, używane do chronienia oczu przed słońcem, a także korekcyjne, które łączą ze sobą funkcję ochronną z poprawą widzenia.