

Obok krótkowzroczności i nadwzroczności, czyli pojęć związanych z okulistyką oraz powszechnie stosowanych, pojawia się również starczowzroczność, czyli presbiopia, mylona często z powyższymi wadami wzroku. Presbiopia to nie wada wzroku, lecz proces fizjologiczny, który zachodzi w oku z wiekiem i sprawia, że znacznie większego wysiłku wymaga, aby widzieć dobrze i wyraźnie obiekty niezależnie od tego, w jakiej odległości od oczu się znajdują. Presbiopię można korygować chirurgicznie, jednak z pomocą przyjdzie również dobry okulista.
Przeprowadzone badanie wzroku to wstęp do diagnostyki
Sprawna akomodacja oka polega na samoczynnym dostosowaniu wzroku do widzenia przedmiotów w różnych odległościach.
U człowieka i innych ssaków mechanizm ten sprawia, że soczewka oka zmienia swój kształt na potrzeby zmiany zdolności skupiającej. Mówiąc obrazowo, prawidłowa akomodacja pozwala dostrzec kształt drzew na horyzoncie, a po chwili – ziarenko piasku na dłoni.
Procesy takie zachodzą w oku nieustannie, są maturalne i na co dzień nie skłaniają do refleksji, lecz gdy wzrok ulega pogorszeniu warto wiedzieć, czy to właśnie z przyczyn związanych z presbiopią.
Jakie objawy mogą wskazywać na początek presbiopii?
- Litery w czytanych tekstach są miej wyraźne, tekst rozmywa się niejako w polu widzenia mimo, że wcześniej nie wykryto żadnej wady wzroku.
- Lepiej widoczne są przedmioty znajdujące się nad linią wzroku, a słabiej widoczne te, na które trzeba skierować wzrok ku dołowi.
- Potrzebne jest coraz mocniejsze światło do czytania, czy nawleczenia igły – światło jako bodziec powoduje zwężenie źrenic.
- Uczucie zmęczenia wzroku nie przemija mimo dłuższych okresów odpoczynku, snu, dostosowania światła do potrzeb.
Ważne! Presbiopia diagnozowana jest również u Pacjentów z krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Te trzy zjawiska bywają mylone przez Pacjentów, natomiast współczesne metody badania wzroku pozwalają postawić miarodajną diagnozę.
Co o presbiopii może powiedzieć okulista?
Powyższe aspekty to kwestie praktyczne, z którymi zgłaszają się Pacjenci, niekoniecznie w sędziwym wieku.
Już u osób 40-letnich mogą być rozpoznane początki presbiopii.
Z medycznego punktu widzenia:
- soczewka zlokalizowana we wnętrzu gałki ocznej nie skupia w wystarczającym stopniu przechodzących przez nią promieni światła,
- zmniejsza się siła sprężystości ściany oka, soczewka twardnieje i stopniowo zmniejsza się jej fizjologiczna elastyczność,
- długość ogniskowa układu optycznego oka nie jest w stanie dostosować się na tyle, aby obraz widzianego przedmiotu był wyraźny,
- wystarczy dodatkowa moc optyczna o wartości około +2,5 dioptrii oraz szkła progresywne dla skutecznej poprawy ostrości widzenia.
Zdolność skupiająca soczewki oka może być zatem prawidłowa jako mechanizm, lecz osłabiona procesami starzenia się organizmu, w tym również osłabienia ludzkiego układu optycznego.
Antidotum na niedogodności związane z presbiopią jest specjalistyczne badanie wzroku u okulisty, a następnie zakup odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych.
Nowoczesne soczewki twarde – pomoc na miarę potrzeb
Gdy z określonych przyczyn szukasz alternatywy dla okularów, również w presbiopii możesz zdać się na soczewki kontaktowe. Godne uwagi są soczewki kontaktowe twarde, czyli odmiana soczewek kontaktowych o zawsze stabilnym kształcie, zbudowana z innowacyjnych materiałów, bez zawartości wody.
- Przepuszczają większość ilość tlenu, dlatego są optymalnym rozwiązaniem dla osób przebywających często w zamkniętych pomieszczeniach (praca biurowa, zakłady przemysłowe i inne).
- Nie przylegają do oka tak bardzo, jak odmiana żelowa, niejako unoszą się na jego powierzchni w tzw. płynie łzowym. To daje większe poczucie komfortu, które doceniają również osoby bardzo aktywne.
- Są częściowo refundowane przez NFZ, dlatego odwiedzając nasz salon optyczny z receptą od optometrysty, można nabyć komplet soczewek kontaktowych twardych w korzystnej cenie. Proponujemy asortyment uznanych producentów.
Okulista i NFZ w kontekście presbiopii – salon Dobra Marka
Wizyta u okulisty z NFZ lub w gabinecie prywatnym jest niezbędna, aby rozpoznać presbiopię i wykluczyć inne schorzenia. Starczowzroczność postępuje zazwyczaj łagodnie, zmiany nie są odczuwalne z dnia na dzień, natomiast już pierwsze utrzymujące objawy należy skonsultować ze specjalistą.
Salon okulistyczno-optyczny Dobra Marka zaprasza. Nasz gabinet działający w Białymstoku jest do Państwa dyspozycji. Zapewniamy kompaktową opiekę oraz szczegółową diagnozę wraz z leczeniem. Serdecznie zapraszamy.