Spis treści
- W jakich problemach ze wzrokiem stosuje się soczewki progresywne?
- Cechy i zalety soczewek progresywnych
- Progresywne soczewki kontaktowe
- Aktywność a soczewki
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Niemal każdy widział osoby zamieniające okulary zależnie od tego, czy chcą wykonywać rutynowe czynności, czy też poczytać gazetę lub książkę. W średnim wieku bowiem wzrok zaczyna się zmieniać i nierzadko spostrzeganie drobnych kształtów staje się utrudnione. Stosowało się więc niegdyś oddzielne okulary do „chodzenia”, do czytania, a nawet do oglądania telewizji.
Rozwój technologii okulistycznej doprowadził jednak do stworzenia soczewek – zarówno tradycyjnych do oprawek, jak i kontaktowych, które zastępują kilka rodzajów stosowanych oddzielnie do widzenia bliży i dali. Nie musimy już obecnie do określonej czynności zakładać różnych oprawek z odmiennymi soczewkami.
W jakich problemach ze wzrokiem stosuje się soczewki progresywne?
Problemy ze wzrokiem mają różnorodny charakter. Wynikają z chorób oczu, bywają wrodzone, czasem powodowane są czynnikami zewnętrznymi, ale też związane są z naturalnymi zmianami zachodzącymi w oczach wraz z wiekiem. Soczewki progresywne służą korekcie wzroku w ostatnim z wymienionych przypadków, a stan jaki jest skojarzony z ich stosowaniem określa się mianem presbiopii – zmniejszenia się zdolności oka do akomodacji, czyli płynnego przechodzenia z widzenia dali do bliży.
Soczewki progresywne zawierają więc w sobie niejako dwa obszary – górna część szkła pozwala na dokładne widzenia obiektów oddalonych od oczu, a w dolnej umieszczone jest „wzmocnienie” ułatwiające widzenie bliży i drobnych kształtów, m.in. ułatwiające czytanie.
Cechy i zalety soczewek progresywnych
Powyższe znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach codziennych i wpływa na wzrost komfortu z użytkowanych soczewek korekcyjnych na przykład w następujący sposób:
- Podczas jazdy samochodem, dzięki soczewkom progresywnym płynnie przechodzi się z widzenia drogi do obserwacji wskaźników na tablicy rozdzielczej samochodu, ale także ułatwiona jest obserwacja ruchu drogowego na całej linii jazdy. Ma to duże znaczenie dla poprawy jakości i komfortu podróżowania, a ponadto dla bezpieczeństwa, gdyż jak stwierdzono w badaniach naukowych, czynnik ten wpływa w pewnym stopniu na statystykę wypadków drogowych.
- Co oczywiste, nie trzeba przy sobie nosić kilku par oprawek ze szkłami, a po adaptacji oczu do soczewek progresywnych i swojego rodzaju treningu w ich użytkowaniu, który zajmuje kilka dni, użytkownik ma jedne okulary do wszystkiego.
- Zwiększona elastyczność widzenia obiektów oddalonych od oczu w różnym stopniu przy braku konieczności zmiany okularów. Może nawet umożliwić podjęcie się wcześniej utrudnionych lub niemożliwych do wykonania czynności, w tym zawodowych.
- Soczewki progresywne w żaden sposób nie różnią się od zwykłych. Część zwiększająca ostrość widzenia jest wtopiona w całość. Ponadto istnieje wiele indeksów, co nawet przy wielu dioptriach umożliwia dobór cienkich szkieł.
Progresywne soczewki kontaktowe
Nowością natomiast wobec szkieł korekcyjnych są soczewki progresywne kontaktowe. Pole widzenia jest w nich znacznie mniejsze, a to wobec konieczności zapewnienia wysokiego komfortu widzenia bliży i dali wymagało wcześniej użycia zaawansowanych technologii produkcji. Obecnie soczewki takie są już jednak dostępne na rynku i można o nie pytać u każdego dobrego optyka.
Progresywne soczewki kontaktowe stanowią niewątpliwą rewolucję dla każdej osoby, która w przeszłości stosowała kilka par okularów. Nie tylko, jak w przypadku szkieł korekcyjnych, można je obecnie zamienić na jedną, lecz również możliwa jest całkowita rezygnacja ze szkieł w oprawkach na rzecz zapewnienia sobie zupełnie nowego wizerunku.
Może to mieć znaczenie dla osób z zaawansowanymi problemami ze wzrokiem, które dotąd nosiły niezadowalające okulary z grubymi szkłami.
Aktywność a soczewki
Wynika stąd jednak jeszcze jedna zaleta dotycząca głównie aktywności fizycznej. W przypadku problemów ze wzrokiem, które rozwiązują soczewki progresywne, zapewnienie sobie ich wersji kontaktowej dodatkowo umożliwia m.in. uprawianie sportów drużynowych, co przy noszeniu okularów jest z pewnością utrudnione, a bywa niebezpieczne.
Przeczytaj również: Lecznicze i ochronne właściwości okularów przeciwsłonecznych
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Dlaczego warto wybrać soczewki progresywne?
Soczewki progresywne oferują wiele korzyści, w tym eliminację potrzeby posiadania wielu par okularów do różnych zadań, płynne przejście między widzeniem z bliska i z daleka, oraz estetykę, ponieważ nie różnią się one wyglądem od zwykłych soczewek. Są idealne dla osób doświadczających presbiopii, zapewniając komfort użytkowania w codziennych czynnościach, takich jak jazda samochodem czy czytanie.
Jakie są główne zalety soczewek progresywnych?
Główne zalety to między innymi większa wygoda użytkowania, ponieważ jedna para okularów wystarcza do wszystkich czynności. Ponadto, soczewki progresywne zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy, poprawiając widzenie drogi i wskaźników bez potrzeby zmiany okularów. Zapewniają również większą elastyczność widzenia na różne odległości bez konieczności zmiany soczewek.
Czy soczewki progresywne są dobre dla każdego?
Soczewki progresywne są zalecane głównie dla osób cierpiących na presbiopię, czyli naturalne pogorszenie się zdolności oka do widzenia z bliska z wiekiem. Nie są one jednak odpowiednie dla każdego. Wymagają okresu adaptacji i mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób z pewnymi specyficznymi problemami wzrokowymi. Konsultacja z optykiem jest zalecana.
Czym różnią się soczewki progresywne od zwykłych soczewek?
Różnica polega na tym, że soczewki progresywne łączą w sobie kilka mocy optycznych w jednej soczewce, co pozwala na płynne przejście między widzeniem z bliska, na średnią odległość i z daleka. W przeciwieństwie do zwykłych soczewek, które mają jedną moc optyczną, lub bifokalnych, które mają wyraźnie oddzielone obszary dla widzenia z bliska i z daleka.
Jak wybrać soczewki progresywne?
Wybór soczewek progresywnych powinien być dokonany po konsultacji z optykiem, który oceni indywidualne potrzeby wzrokowe. Ważne jest, aby wybrać soczewki o odpowiedniej jakości, które będą odpowiednio dopasowane do oprawek i stylu życia użytkownika. Dobór soczewek może również zależeć od indywidualnych preferencji dotyczących materiału, indeksu załamania światła, oraz pokrycia antyrefleksyjnego.