

Idąc do lekarza chcemy trafić w jak najlepsze ręce. Trudno przy tym dokonać oceny dobrego okulisty. Często jedynym kryterium, jakim się kierujemy, pozostaje opinia innych pacjentów. Z wielu względów nie jest to idealne źródło informacji. Wymienić należy zaledwie jeden powód – lekarze posiadają wspólną wiedzę, chwaląc więc jednego niejako chwalimy pozostałych.
Muszą jednak istnieć czynniki, które w rzeczywistości wpływają na obiektywną ocenę jakości usług medycznych, przekładających się na uzyskanie przez lekarza miana dobrego okulisty.
Trudno zaprzeczyć twierdzeniu, że pomimo wspólnej wiedzy, każdy lekarz jest w różnym stopniu zaangażowany w leczenie pacjentów, że posiada mniejszą lub większą wiedzę od kolegów, bo samodzielnie się dokształca, czy nawet, iż ma specyficzny stosunek do pacjenta, który w niektórych specjalnościach jest nawet czynnikiem leczącym.
Dobry okulista w obiektywnej ocenie
Poza więc cechami, które przypisujemy lekarzom, a wynikają one z bezpośredniego kontaktu oraz uzyskanej pomocy weryfikowanej poprzez powrót do zdrowia, istnieją też takie, które względnie możemy uznać za obiektywne, które możemy zweryfikować podczas wizyty w gabinecie.
W takim wypadku dobry okulista to:
- oczywiście lekarz medycyny – specjalista okulista, czyli chorób oczu, posiadający dodatkowe certyfikaty i doświadczenie zawodowe: mogą to być subspecjalizacje, jak również wynikające z nich zajmowane stanowiska, np. chirurga okulisty,
- stosunek do pacjenta – jest to obszar wspólny opisywanemu już ogólnemu wrażeniu, jakie dobry okulista robi na pacjencie; nie wystarczy tu bycie miłym, pacjent potrafi ocenić kompetencje, które m.in. wynikają z: wyjaśnienia przyczyn zgłaszanych dolegliwości, braku pośpiechu, wyjaśnieniu ewentualnych komplikacji oraz prognozowanych skutków leczenia,
- skuteczność interwencji medycznej – bodajże najważniejszy czynnik obiektywny związany z oceną jakości usług medycznych, w największym stopniu rzutuje na niego skuteczne leczenie zgłaszanych dolegliwości w pierwszym rzucie,
- wyposażenie gabinetu okulistycznego – dbałość o profesjonalne rozwiązania technologiczne w okulistyce jest bardzo ważna, odpowiednio wyposażony gabinet przyczynia się do wzrostu zaufania do okulisty.
Dobry okulista nie jest trudny do znalezienia
Kierując się powyższymi wskazówkami w ocenie lekarza nadajemy mu miano dobrego okulisty lub nie. Wydaje się jednak, że w obecnych czasach „nie” otrzymuje mniejszość lekarzy. Okulistyka jest specyficzną specjalizacją, a z punktu widzenia lekarza, niezbyt stresującą, porównując ją chociażby do pracy w pogotowiu ratunkowym. Czynnik ten dodatkowo zapewnia warunki, które działają na korzyść pacjentów.
Natomiast wymienione wcześniej obiektywne czynniki, jak się wydaje, są dzisiaj spełnione w większości gabinetów. Działa w nich odpowiedni sprzęt, lekarze poświęcają pacjentom należytą uwagę, a rozwój okulistyki zapewnia właściwą i skuteczną opiekę.
Wszystko to sprawia, że dobry okulista nie jest dzisiaj trudny do znalezienia. Zazwyczaj by to ocenić, wystarczy jedna wizyta.