Spis treści
- Wizyta u okulisty dziecięcego zaczyna się od badania wstępnego
- Sygnał świadczące o konieczności wizyty u okulisty dziecięcego
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty?
- Jakie są sygnały, że dziecko może mieć problemy ze wzrokiem?
- W jakim wieku należy zabrać dziecko na pierwszą wizytę kontrolną u okulisty?
- Jakie badania są przeprowadzane podczas wizyty u okulisty dziecięcego?
- Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że dziecko ma problemy ze wzrokiem?
Wizyta u okulisty dziecięcego nie musi być dla dziecka nieprzyjemnym przeżyciem. Wielu rodzicom wydaje się, że jest to wydarzenie wyjątkowo stresujące dla ich pociech, a w rzeczywistości bywa odwrotnie.
Wizyta u okulisty dziecięcego zaczyna się od badania wstępnego
Całość nie trwa dłużej niż godzinę, a jedną z pierwszych czynności, którą przeprowadza lekarz, jest badanie wstępne. Okulista dziecięcy sprawdza wówczas ostrość wzroku. Zanim jednak to nastąpi, można przygotować się do tego już w domu, co dla dziecka będzie również ciekawą zabawą. Ćwiczenie to polega na odgadywaniu obrazków z daleka – dla każdego oka osobno.
Okulista dziecięcy zrobi to samo, a następnie przejdzie do oceny gałek ocznych i widzenia stereoskopowego. Dla dzieci jest to często najlepszy etap badania, gdyż już sam sprzęt, którym dysponuje gabinet okulistyczny, budzi ich zainteresowanie.
Najmniej przyjemnym momentem badania bywa niekiedy zapuszczenie kropli rozszerzających źrenicę. Mimo iż krople nie szczypią, to wśród niektórych dzieci sama czynność może budzić niepokój. Przed wizytą warto uprzedzić swoją pociechę, na czym będzie polegało badanie i zapewnić, że jest ono bezbolesne.
Pamiętajmy, że na pierwszą wizytę kontrolną u okulisty warto się wybrać, gdy dziecko ma od 2 do 4 lat.
Wada wzroku to brak zdolności oka do widzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu. Problem może występować na plamce żółtej lub w centrum siatkówki. Wyróżnia się kilka rodzajów wad wzroku.
Sygnał świadczące o konieczności wizyty u okulisty dziecięcego
Małe dzieci często nie potrafią powiedzieć, co je boli. Jednak istnieje kilka sygnałów ostrzegawczych, na które powinien być wyczulony każdy rodzic. Zaliczają się do nich:
- częste przybliżanie twarzy do kartki podczas czytania,
- mrużenie oczu podczas patrzenia obiekty znajdujące się w dużej odległości,
- zaczerwienione powieki od pocierania,
- brak umiejętności skupienia wzroku na jednym obiekcie.
Gdy zauważymy te objawy u swojego dziecka, powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty dziecięcego.
Nie musi to od razu świadczyć, że maluch ma jakąś chorobę, lecz warto dokładniej to zbadać. Na początku można udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, jednak tylko okulista dziecięcy jest w stanie stwierdzić, czy zmysł wzroku jest upośledzony.
Jeżeli mieszkasz w Białymstoku, masz dziecko oraz zależy Ci, aby jego wzrok został dokładnie zbadany, skorzystaj z naszego gabinetu okulistycznego Dobra Marka, działającego przy ulicy Stołecznej (wejście od Wyszyńskiego). Pracujący tu okuliści dziecięcy przeprowadzą dokładnie badania, a w razie potrzeby pomożemy Ci w doborze odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
Przeczytaj również: Oprawki okularowe retro, biznesowe czy uniwersalne
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty?
Przygotowanie dziecka do wizyty u okulisty może obejmować rozmowę na temat tego, czego można się spodziewać podczas badania, oraz zachęcanie do traktowania wizyty jako przygody lub zabawy.
Jakie są sygnały, że dziecko może mieć problemy ze wzrokiem?
Sygnały mogące wskazywać na problemy ze wzrokiem u dziecka to m.in. częste mrużenie oczu, przybliżanie twarzy do książki podczas czytania, zaczerwienione powieki od pocierania, oraz trudności z skupieniem wzroku na jednym obiekcie.
W jakim wieku należy zabrać dziecko na pierwszą wizytę kontrolną u okulisty?
Zaleca się, aby pierwsza wizyta kontrolna u okulisty odbyła się, gdy dziecko ma między 2 a 4 lata.
Jakie badania są przeprowadzane podczas wizyty u okulisty dziecięcego?
Podczas wizyty u okulisty dziecięcego przeprowadzane są badania wstępne, ocena ostrości wzroku, badanie gałek ocznych, widzenia stereoskopowego, oraz badania za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że dziecko ma problemy ze wzrokiem?
Jeśli rodzic podejrzewa, że dziecko może mieć problemy ze wzrokiem, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u okulisty dziecięcego w celu przeprowadzenia dokładnych badań i ewentualnego rozpoczęcia leczenia.