

W przypadku trudności z widzeniem podejmujemy działania zmierzające do korekty wzroku, działania te zależą jednak od okoliczności. Gdy problem jest nowy i pierwszy raz obserwujemy u siebie trudności ze wzrokiem, zazwyczaj udajemy się do lekarza okulisty. Kiedy chcemy jedynie zaktualizować badanie wzroku, kierujemy kroki do optometrysty. Jeśli mamy ważne badania i chcemy zmienić okulary, wybieramy się do optyka.
Opieka nad naszymi oczami angażuje kilku tytułowych specjalistów. Aczkolwiek o ile wiemy kim jest okulista lub optyk, trudniej odpowiedzieć na pytanie kim jest optometrysta czy ortoptysta, czy to subspecjalizacja, czy też oddzielny zawód. Poniżej wyjaśniamy szczegóły działania i kompetencji każdego z wymienionych fachowców.
Lekarz okulista i inni specjaliści od wzroku
W opiece zdrowotnej skoncentrowanej na oczach bierze udział czterech reprezentantów wysoko wyspecjalizowanych zawodów. Każdy z nich ma określone zadanie, ich działania są komplementarne wobec pozostałych.
Wyjaśniając rolę, a także szczegóły podejmowanych działań, należy wskazać, iż:
- okulista – to lekarz medycyny zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób oczu, a także wykonujący badania wzroku na potrzeby korekty problemów z widzeniem; z oczywistych względów jest to specjalista, do którego udajemy się zawsze na pierwszym miejscu, jeśli wcześniej nigdy nie badaliśmy wzroku; pomoc udzielana przez okulistę ma zazwyczaj charakter farmakologiczny lub chirurgiczny,
- optometrysta – to osoba z wyższym wykształceniem, która przeszła specjalistyczne, podyplomowe szkolenie z zakresu badania wzroku i jego korygowania (optometrysta dobiera zatem odpowiednie dla oczu szkła korekcyjne); do jego dodatkowych kompetencji należy również rehabilitacja narządu wzroku i terapia behawioralna, w tym terapia zaburzeń przewodzenia bodźców wzrokowych,
- ortoptysta – to również specjalista po podyplomowym szkoleniu, który skupia się na wszelkiego rodzaju problemach z widzeniem dotyczącym obuoczności i dysproporcji w tym zakresie oraz funkcjonowaniem ruchowym gałek ocznych; prowadzi diagnostykę i terapię m.in.: zeza, nieprawidłowego widzenia obuocznego spowodowanego ubytkiem wzroku w jednym oku i wszelkich innych problemów funkcjonalnych oczu,
- optyk – osoba wyspecjalizowana w korekcie wzroku zgodnej z wytycznymi z badań diagnostycznych powyższych fachowców; aczkolwiek bardzo często optycy są również optometrystami i ortoptystami, oferują więc kompleksowy wachlarz usług w zakresie doboru odpowiednich dla oczu szkieł korekcyjnych, a także ich ostatecznego przygotowania do noszenia w oprawach.
Okulista a optometrysta – do kogo się udać na badanie wzroku?
Oczywiście dla wizyty u okulisty alternatywą bywa jedynie optometrysta, ortoptysta już bowiem nie diagnozuje oczu z zastosowaniem sprzętu, który jest wymagany w stwierdzaniu różnego rodzaju dysfunkcji wzroku. Natomiast wybór powyższych fachowców powinien być uzależniony wyłącznie od stanu oczu.
Jeśli cierpimy z powodu tego co się z nimi dzieje, odczuwamy ból, doznajemy infekcji gałek ocznych i/lub powiek, znacząco słabiej niż dawniej widzimy w ciemności i w wielu innych przypadkach, zawsze powinniśmy zgłosić się do okulisty.
Wszelkie nagłe zmiany w widzeniu oraz stany wyzwalające dyskomfort kwalifikują się bowiem do udzielenia porady lekarskiej.
Wspólne działanie
Wspólnym więc polem dla okulisty i optometrysty pozostaje wyłącznie badanie wzroku i terapia niektórych jego dysfunkcji. W przypadku planowania poprawienia wzroku dzięki okularom można więc uzależnić ów wybór od etapu, na którym jesteśmy – pierwszych okularów, nowej pary przy nieaktualnych badaniach, czy też pogłębiających się problemów ze stale leczonym wzrokiem.