Spis treści
- Jaką pomoc uzyskasz w gabinecie lekarskim?
- Kiedy skorzystać z usług salonu optycznego?
- Podsumowanie: Kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
W sytuacji, gdy doświadczamy sygnałów świadczących o rozwoju wady wzroku lub choroby oczu, nie powinniśmy zwlekać, lecz udać się do specjalisty w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i wdrożenia właściwego leczenia. Możemy jednak spotkać się z wykonawcami takich zawodów jak okulista i optometrysta. Sprawdźmy, czym się oni zajmują i kto lepiej dobierze okulary.
Jaką pomoc uzyskasz w gabinecie lekarskim?
Zarówno okulista, jak i optometrysta może udzielić nam specjalistycznego wsparcia w przypadku wystąpienia wady wzroku. Istnieją jednak pewne różnice dotyczące zakresu ich obowiązków, które należy uwzględnić podczas poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kto lepiej dobierze okulary. Okulista jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych schorzeń, takich jak jaskra, zaćma czy zapalenie spojówek. W celach diagnostycznych wykonuje między innymi badanie:
- dna oka – z wykorzystaniem oftalmoskopu, który umożliwia szczegółową ocenę struktur oka;
- pola widzenia – czyli tak zwaną perymetrię pozwalającą wykryć uszkodzenie gałki ocznej;
- ultrasonograficzne – przeprowadza się je na przykład przed różnymi zabiegami, gdyż dzięki niemu specjalista może zobaczyć zmiany w oczodole;
- ciśnienia wewnątrzgałkowego – wyniki pomagają stwierdzić lub wykluczyć wystąpienie jaskry.
Lekarz ten może również przepisać leki Pacjentowi oraz wykonać zabieg chirurgiczny. Ponadto jest w stanie wykryć obecność wady wzroku, między innymi astygmatyzmu, krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Warto wspomnieć jednak o tym, że do gabinetu lekarskiego należy udać się nie tylko w przypadku doświadczenia niepokojących sygnałów, lecz także w celach profilaktycznych na badania kontrolne.
Kiedy skorzystać z usług salonu optycznego?
Zastanawiając się nad tym, kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta, trzeba zapoznać się również kompetencjami wykonawcy drugiego wymienionego zawodu. Osoba ta nie ma tytułu lekarza, ukończyła natomiast studia podyplomowe na kierunku optometria. Dzięki temu posiada niezbędne kwalifikacje, aby móc wskazać właściwą korekcję wzroku. Tego specjalistę znajdziemy przede wszystkim w salonie optycznym – warto się do niego udać, aby wykonać badanie refrakcji, pomocne w wyborze odpowiedniej mocy szkieł okularowych albo soczewek kontaktowych. Jeśli zauważy on wówczas pewne nieprawidłowości, zaleci nam wizytę w gabinecie lekarskim.
W salonie optycznym uzyskamy więc profesjonalną pomoc, jeśli zmagamy się z wadą wzroku. Optometrysta dopasuje sposób korekcji, wypisze receptę okularową, jednak nie wykona na przykład zabiegu chirurgicznego.
Podsumowanie: kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta?
Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż obaj specjaliści mają kompetencje niezbędne do tego, aby właściwie dobrać moc szkieł okularowych czy soczewek kontaktowych. Okulista ma jednak znacznie szerszy zakres obowiązków, zatem to do niego należy zwracać się w sytuacji, gdy zauważamy objawy chorób takich jak jaskra lub zapalenie spojówek. Natomiast jeżeli zależy nam wyłącznie na skorygowaniu wady wzroku, merytorycznego wsparcia udzieli optometrysta. Pomimo braku tytułu lekarza posiada on niezbędne kwalifikacje, aby wskazać właściwe rozwiązanie tego typu problemów.
Jeśli wciąż zastanawiasz się, do kogo zwrócić się z konkretnymi objawami oraz kto lepiej dobierze okulary – okulista czy optometrysta, odwiedź nasz salon okulistyczno-optyczny Dobra Marka. Możesz tu skorzystać z usług obu specjalistów. Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na wizytę.
Przeczytaj również: Czy soczewki są na każdą wadę wzroku?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym różni się zakres pracy okulisty od optometrysty?
Okulista jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu, a także w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych. Optometrysta natomiast zajmuje się głównie korekcją wad wzroku i doborem okularów lub soczewek.
Kiedy należy udać się do okulisty?
Wizyta u okulisty jest zalecana w przypadku doświadczenia objawów chorób oczu, takich jak jaskra czy zapalenie spojówek, oraz dla przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Czy optometrysta może przeprowadzić badanie dna oka?
Optometrysta skupia się na badaniach refrakcji i doborze korekcji wzroku, nie wykonuje zaawansowanych badań diagnostycznych takich jak badanie dna oka, które należy do zakresu pracy okulisty.
Jakie badania wykonuje optometrysta?
Optometrysta przeprowadza badanie refrakcji, które pomaga w doborze mocy szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych.
Czy można otrzymać receptę na okulary od optometrysty?
Tak, optometrysta jest uprawniony do wypisywania recept okularowych na podstawie przeprowadzonych badań refrakcji.