Spis treści
- Jak działają?
- Czy istnieją przeciwwskazania?
- Gdzie szukać pomocy?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Wiele osób po 40. roku życia boryka się z tak zwaną prezbiopią, czyli starczowzrocznością, której przyczynę stanowi naturalny proces starzenia się. Przypadłość ta objawia się problemami z widzeniem obiektów znajdujący się blisko. Jednocześnie osoby te często potrzebują nosić również okulary do dali i wówczas muszą zawsze mieć przy sobie dwie pary. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są także okulary progresywne. Czy każdy może je nosić? Zastanowimy się nad tą kwestią w dzisiejszym artykule.
Jak działają?
Szkła progresywne zapewniają ostrość widzenia w różnych odległościach. Dzieje się tak dzięki temu, że są podzielone na trzy strefy. Zatem za pomocą górnej części dobrze widzimy obiekty położone daleko, natomiast za pomocą dolnej – przedmioty znajdujące się blisko oka. Ich centrum to obszar pośredni nazywany strefą progresji. Obszary peryferyjne są wprawdzie nieaktywne, jednak zazwyczaj nie stanowi to przeszkody podczas użytkowania takich szkieł, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich istotne zalety. Mowa tu o:
- braku konieczności posiadania dwóch par okularów,
- poprawie komfortu podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu,
- opcji wyposażenia szkieł w powłokę antyrefleksyjną,
- możliwości zaoszczędzenia pieniędzy – ze względu na fakt, iż, jak wspomniano, wystarczy nam tylko jedna para szkieł i oprawek, aby móc dobrze widzieć obiekty ulokowane zarówno blisko, jak i daleko.
Zastanawiając się nad tym, czy każdy może nosić okulary progresywne, należy wskazać, dla kogo przede wszystkim są one przeznaczone. Te produkty sprawdzają się głównie w przypadku osób borykających się ze wspomnianą starczowzrocznością. Mogą po nie sięgnąć Pacjenci z różnymi wadami wzroku – takimi jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Istnieje jednak ryzyko, że podczas pierwszych dni użytkowania będziemy odczuwać dyskomfort. Często pojawiają się pewne dolegliwości, na przykład bóle oczu, zawroty głowy, nudności. Zazwyczaj po upływie okresu adaptacji możemy już bezproblemowo korzystać z opisywanych szkieł.
Czy istnieją przeciwwskazania?
Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy każdy może nosić okulary progresywne, należy wspomnieć o pewnych schorzeniach, które sprawią, że okulista prawdopodobnie odradzi nam wybór tego rozwiązania. Opisywane szkła nie są wskazane dla osób, które borykają się z:
- zaćmą,
- zaburzeniem błędnika,
- zwyrodnieniem plamki żółtej,
- jaskrą,
- zaburzeniem widzenia obuocznego.
Zatem mowa tu przede wszystkim o Pacjentach cierpiących na choroby powodujące, że wada wzroku dość szybko się zmienia. Podobnie to rozwiązanie nie jest zalecane, jeśli występuje znaczna różnica pomiędzy ostrością widzenia w prawym i lewym oku. Odpowiedź na pytanie, czy każdy może nosić okulary progresywne, jest więc negatywna, ponieważ istnieją pewne przypadłości wykluczające możliwość zastosowania tych innowacyjnych szkieł. Każdy przypadek jest inny, zatem ważne jest skonsultowanie indywidualnych kwestii ze specjalistą i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań przed zakupem okularów.
Gdzie szukać pomocy?
Wiedząc już, czy każdy może nosić okulary progresywne, warto udać się do salonu okulistyczno-optycznego Dobra Marka, aby zweryfikować, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji. Zapraszamy do umówienia się na badanie wzroku – wyboru oprawek i szkieł lub soczewek kontaktowych dokonamy nawet podczas jednej wizyty. Zapewniamy rozsądne ceny (mamy umowę z NFZ, zatem możliwa jest zniżka lub refundacja części kosztów) oraz profesjonalne porady podczas poszukiwań właściwej opcji.
Przeczytaj również: Co jest lepsze – okulary czy soczewki kontaktowe?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy okulary progresywne są dla każdego?
Okulary progresywne są przeznaczone głównie dla osób po 40. roku życia borykających się z prezbiopią. Mogą być również używane przez osoby z różnymi wadami wzroku, ale niektóre schorzenia mogą stanowić przeszkodę.
Jakie są przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych?
Przeciwwskazania obejmują zaćmę, zaburzenia błędnika, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, i zaburzenia widzenia obuocznego. Ważne jest konsultacje ze specjalistą przed zakupem.
Co zrobić przed zakupem okularów progresywnych?
Przed zakupem należy skonsultować się ze specjalistą, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i dobrać odpowiednie szkła oraz oprawki.
Jak długo trwa adaptacja do okularów progresywnych?
Okres adaptacji do okularów progresywnych może trwać kilka dni i wiązać się z początkowym dyskomfortem, takim jak bóle oczu czy zawroty głowy.
Gdzie najlepiej dobrać okulary progresywne?
Najlepiej udać się do salonu optycznego, gdzie po badaniu wzroku, specjalista pomoże dobrać odpowiednie szkła i oprawki.